STE VEDELI?
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje (v nadaljevanju DZZ) dopolnjuje obvezno zdravstveno zavarovanje. Krije doplačila zdravstvenih storitev, ki jih obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije v celoti.
Primer: ste pri zdravniku in sestra pri odčitavanju zdravstvene kartice ugotovi, da nimate veljavnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja (v nadaljevanju DZZ). Če gre le za kratek obisk v splošni ambulanti, vas bo samoplačniška storitev stala le del polne cene storitve, ki je po podatkih ZZZS na dan 1. 7. 2022 znašala 8,21 eur. V primeru npr. male fizioterapevtske obravnave, pa bi morali doplačati razliko do polne cene storitve v višini 71,11 eur. V tem primeru bi verjetno takoj poklicali svojega zavarovalnega zastopnika in preverili stanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Da se vam kaj podobnega ne bi zgodilo, lahko status svojega zavarovanja redno preverjate na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje.
Vse pogosteje se zgodi, da k nam pridejo zavarovanci, ki več let niso imeli sklenjenega DZZ- ja, ker so zdravi, nato pa so kot strela z jasnega zboleli in potrebna je bila operacija ali specialistična obravnava. Navajamo ekstremni primer: Polna cena transplantacije srca je na dan 1. 7. 2022 stala 249.944,79 eur. Ne samo, da bi zaradi nezavarovanosti zavarovancu DZZ začel veljati šele po treh mesecih (čakalna doba) in bi operacijo moral pokrivati sam, do konca življenja bi bil kaznovan še z višjo premijo, saj bi namesto osnovne mesečne premije (34,50 eur) plačeval višjo premijo zaradi doplačila za polna nezavarovana leta (za vsako leto nezavarovanosti +3 %, največ do +80 %, kar je kar 62,1 eur na mesec).
In kdo mora po zakonu plačevati DZZ?
Vsakdo, ki ima status zavarovane osebe v obveznem zdravstvenem zavarovanju in je zavezanec/zavezanka za plačilo doplačil (izjema so osebe, ki jim stroške v celoti krije OZZ, vojaški invalidi, civilni invalidi vojne, zaporniki, socialno ogroženi).
Zavezanci za doplačila pa niso otroci, dijaki do 16. leta starosti ter študentje, ki se redno šolajo, do poteka šolskega leta, v katerem dopolnijo 26 let.
Kaj pa, če začasno nimate statusa zavarovane osebe v obveznem zdravstvenem zavarovanju ali niste zavezanec za plačilo doplačil v skladu z Zakonom (npr. odhod v tujino, sprememba študentskega statusa, prestajanje zaporne kazni)?
V tem primeru morate urediti mirovanje vašega dopolnilnega zavarovanja. Kar z drugimi besedami pomeni, da v času mirovanja ni mogoče uveljavljati pravic iz zavarovalne pogodbe, hkrati ni potrebno plačevati premije.
Ureditev zdravstvenega zavarovanja za brezposelne?
1. Najprej si je potrebno urediti ustrezen status brezposelne osebe pri Zavodu RS za zaposlovanje (ZRSZ).
2. Sledi prijava v obvezno zdravstveno zavarovanje pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
3. V roku 30 dni si pri nas uredite še dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Četudi ste upravičeni do denarne socialne pomoči, morate vedno sami urediti dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Za več informacij in ureditev zavarovanja nas lahko kontaktirate na telefonske številke 041 618 821 (Tomaž), 051 818 667 (Igor) ali 040 418 619 (Petra) ali nam pišite na e- poštne naslove mtt@siol.net (Tomaž), rarudoo@siol.net (Igor) oz. petra.marinko-rus@generali.si (Petra).
Pogosto vprašanje naših zavarovancev je ali obstaja razlika med dodatnim in dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem. Obe zavarovanji spadata med prostovoljna zavarovanja, a sta vsebinsko različni. Za razliko od dopolnilnega, dodatno zavarovanje krije stroške zdravstvenih in z njimi povezanih storitev ter oskrbe z zdravili in medicinskimi pripomočki, ki niso predmet obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ). Primer: stroški prehodne oskrbe (v okviru nezgodnega zavarovanja, življenjskega zavarovanja), zdravstveno zavarovanje z asistenco v tujini, zavarovanje zdravil (v okviru zavarovanj Specialisti z asistenco ali Življenjskega kaska).
Obstajajo pa tudi vzporedna zdravstvena zavarovanja- za zdravstvene in z njimi povezane storitve, ki so sicer predmet obveznega zdravstvenega zavarovanja, vendar jih zavarovanci uveljavljajo po drugačnih pogojih in postopkih, kot jih predpisuje OZZ. Npr. zavarovanje Specialisti z asistenco, ki omogočajo hitrejši dostop do zdravnika specialista.