STE VEDELI?
Šomaž oz. zavarovanje obratovalnega zastoja je zavarovanje različnih finančnih izgub.
Popolna ali delna prekinitev obratovanja zaradi požara in okvare strojev lahko povzročijo veliko škodo na vašem objektu, zalogah, opremi ter strojih in aparatih. Malokdo pa ve, da so lahko škode iz obratovalnega zastoja pri podjetjih še višje od škod po požaru ali strojelomu. Popravilo ali nadomestitev uničenih sredstev podjetja zahteva čas (če gre za stroje po naročilu, tudi leto in več). V tem času podjetje ne more normalno poslovati (zato zamudi dobavne roke, izgubi svoje konkurenčne prednosti, kupce), hkrati pa se ne more izogniti določenim stroškom (npr. plačam, nadomestilom plač, štipendijam, najemninam, regresom, stroškom penalov …) ter morebitnim popustom za obdržanje zadovoljstva svojih strank.
Zavarovanje šomaža je zato lahko v veliko pomoč podjetjem, ki ocenjujejo, da bi bila morebitna obnova proizvodnje še posebej dolgotrajna.
Kaj je potrebno premisliti pred sklenitvijo zavarovanja šomaža- požara?
1. Ali želite, da se premija obračuna po izgubljenem prispevku za kritje ali stalnih stroških in izgubljenem dobičku iz poslovanja, nastalih v času trajanja obratovalnega zastoja in kakšna naj bo zavarovalna vsota?
2. Kakšna naj bo doba jamstva?
Tj. čas, ki je minil od zavarovalnega primera na stvareh do odpravljene materialne škode v tolikšni meri, da je poslovanje podjetja ekvivalentno poslovanju v času pred obratovalnim zastojem. Ocenite torej, koliko časa bi trajala obnova poslovnega procesa (3, 6, 9, 12, 15, 18, 24 mesecev)?
3. Preko zavarovalne vsote in dobe jamstva izračunamo jamstveno vsoto:
Primer za dobo jamstva, krajšo od 12 mesecev: za ZV 1 mio eur in dobo jamstva 6 mesecev, bi jamstvena vsota znašala 500.000 eur.
4. Katera kritja želite imeti zavarovana?
Zaščitite se lahko pred obratovalnim zastojem zaradi temeljnih požarnih nevarnosti (požara, strele, eksplozije, viharja, toče, udarca zavarovančevega motornega vozila, padca zračnega plovila, manifestacije in demonstracije), poleg njih pa še dodatnih nevarnosti (poplave, izliva vode, zemeljskega in snežnega plazu, teže snega, izteka tekočine (lekaže), izteka tekočine iz tehnoloških cevovodov, pirolize, izliva žareče mase, udarca motornega vozila, ki ni last zavarovanca, vdora meteorne vode, žledu, padca kamenja, usada, posrednega udara strele, vandalizma ter potresa).
Še nekaj uporabnih podatkov:
Ali ste vedeli, da ločimo šomaž- požar (vzrok za izpad proizvodnje je požar), možno pa je skleniti tudi šomaž zaradi strojeloma (vzrok za izpad proizvodnje je lom stroja ali proizvodne linije)?
Zavarovanje šomaža lahko sklenete dodatno k zavarovanju požara in strojeloma.
V kolikor obratovalni zastoj traja 3 dni ali manj, se zavarovalnina ne izplača.
Zastoj, katerega posledica se lahko odpravi brez znatnih stroškov, ne velja kot obratovalni zastoj.
Odbitna franšiza pri vsakem zavarovalnem primeru znaša 10% od zneska zavarovalnine. Možno pa jo je tudi povišati.
Prispevek za kritje je razlika med poslovnimi prihodki in variabilnimi poslovnimi stroški zavarovanega podjetja (obrata), ki izvirajo iz dejavnosti zavarovanca na zavarovani lokaciji. V primeru, da podjetje izkazuje izgubo iz poslovanja, je prispevek za kritje razlika med poslovnimi prihodki in variabilnimi poslovnimi stroški, zmanjšana za poslovno izgubo podjetja (obrata).
V primeru, da je načrtovana zavarovalna vsota, izračunana na podlagi načrtovanih zneskov prispevka za kritje oz. celoletnih poslovnih stroškov in dobička iz poslovanja, nižja ali višja za več kot 15 % od realiziranih, se ob izteku zavarovalnega leta opravi poračun premije.
Zavarovanec mora obvestiti zavarovalnico o nastanku zavarovalnega primera najkasneje v 3 dneh od dneva, ko zanj izve.